Kb. egy éve ütötte fel a fejét a koronavírus a világon. A kutatók azon dolgoznak, hogy minél pontosabban meghatározzák a vírust, a tüneteit és a megfelelő védekezési- és védőeszközöket. Így az idő haladtával egyre pontosabb adatokat publikálnak. Hiszen mint emlékszünk, tavasszal még csak azoknak kellett maszkot hordani, akik betegnek érezték magukat. Mára pedig bebizonyosodott, hogy – az egyéb vírussal kapcsolatos szabály betartása mellett – a szájat és az orrot eltakaró maszkok igenis védelmet nyújtanak (különböző arányban) a megfertőződéstől. 
 

Számos kutatás bebizonyította már azt is, hogy minél sűrűbben szőtt anyagból készült a maszk, annál hatásosabban képes megszűrni a szemmel nem látható, 0.1 µm átmérőjű vírus részecskéket. Viszont mivel a vírus aeroszolok (légúti nyálcseppecskék) és permetek formájában terjed, amelyek mérete 0,2 mikrométertől párszáz mikrométerig fordul elő, így „elegendő” az ilyen nagyságot felfognia a maszknak. 
 

A legelterjedtebb maszkok a textil maszkok, mert könnyebb bennük levegőt venni, kényelmesebbek és mára már a stílusunkhoz, munkánkhoz tudjuk igazítani őket, hiszen a hétköznapi viseletünk részévé kellett váljanak. Több kimutatás alátámasztotta, hogy abban az esetben, ha tényleg megfelelően használjuk és fedi arcunkat a több rétegű textil maszk, akkor hatásosabb az orvosi maszkkal szemben, mely egyszeri használatra lett tervezve és nem simul az arcunkhoz. 
 

A két- és háromrétegű textil maszkok ezzel szemben többször felhasználhatóak annak köszönhetően, hogy lehet őket magas hőfokon mosni, ezáltal nem elhanyagolható szempont az is, hogy pénz- és környezetkímélőek is. A maszkok alapvetően veszélyes hulladéknak számítanak, így nem volna szabad a kommunális szemetesbe dobni őket. A textil maszkok amellett, hogy kényelmes viseletet nyújtanak, kimutatható védelmet biztosítanak a levegőben szálló aeroszolokkal szemben. A Portwest textil maszkjai több, mint 99%-os szűrőképességgel rendelkeznek, ami segíti a levegőbe kerülő, illetve a levegőben lévő vírust kiszűrni. 
 


A sálak és kendők nem sűrűn szőtt anyagból készülnek, ezért csak végső esetben ajánlják a használatukat, mert ki is és be is könnyű szerrel vándorolnak a levegő részecskéi. 
 

A legmagasabb védelmet már többször bizonyítottan a (kínai szabványok megnevezése szerint) KN95 és az (európai szabványoknak megfelelően) FFP kategóriájú maszkok biztosítják. Az FFP maszkoknak 3 fajta szűrőképessége létezik. Az FFP1 maszk minimum 80%-os szűrőképességű, az FFP2 94%-os és az FFP3 99%-os védelmi képességű. Fontos azonban, hogy a szűrős maszkok nem a belélegzett levegőt tisztítják meg, hanem a kilélegzettet. De mivel az anyaguk is speciális anyagból készült és sokkal jobban rátapadnak arcunkra, ezért a belélegzett levegő is tisztább, mint például egy textil maszk hordása esetén.