Március végével került bevezetésre a szájmaszkok kötelező használata Magyarországon. Felmerült a kérdés mindenkiben, hogy milyen maszkot érdemes beszerezni. A legtöbb maszk azt a célt szolgálja, hogy a környezetünket védjük meg a fertőzés továbbadásától. Más szabályok vonatkoznak azonban azokra, akik tüneteket produkálnak, illetve azokra is, akik egészségesnek ézik magukat. Nézzük meg, mik ezek.

 

Orvosi  szájmaszk
Textil szájmaszk
KN95 szájmaszk
FFP szájmaszk

 

Az orvosi vagy egészségügyi szájmaszk olyan anyagból készül, mely átengedi a rendkívül apró részecskéket, vagyis a vírusokat. Nem zár tökéletesen, nem simul az arcra, így a vírust tartalmazó cseppecskék a maszkviselés ellenére bejuthatnak a szervezetbe. Ezek a maszkok inkább arra alkalmasak, hogy ha mi magunk betegek vagyunk, köhögünk, tüsszögünk, a kórokozókat ne „szórjuk szét” a környezetünkben, vagyis megvédjünk másokat az esetleges fertőződéstől.

A textil szájmaszkokkal kapcsolatban is vannak teóriák. Előnye az, hogy többször használhatóak azáltal, hogy moshatóak magas hőfokon, ezáltal költség- és környezetkímélőek. Minél több rétegből készülnek, annál hatásosabbak. Ám az egészségügyi maszkhoz hasonlóan, ez is főként a környezetünkben lévőket védi meg, amennyiben mi fertőzünk.

A fent említett maszkok nem szűrik ki a jelenlegi járványt okozó új koronavírus méretű részecskéket, azonban tudják csökkenteni az esetlegesen bejutó víruspartikulumok számát azáltal, hogy a beszélgetéssel, köhögéssel, tüsszentéssel szóródó cseppek a maszk felszínére kerülnek, nem pedig az arcbőrre vagy közvetlenül a nyálkahártyákra.

A vírus elleni védekezés ott kezdődik igazából, mikor a maszk teljesen rátapad az arcunkra, nem jutnak be a vírustól származó, levegőben szálló apró részecskék a légzőszervünkhöz. A KN95 szájmaszkok szelep nélküliek, azonban teljesen az arcra illeszthetőek, állítható az orrnyergük. Az FFP2 szájmaszkhoz hasonlóan képes megállítani a fertőzés veszélyét, azaz a levegőben lévő részecskék 94%-át képes megszűrni.

Az FFP maszkok már szűrővel rendelkeznek, melyek a kilégzést segítik és nem a beáramló levegőt szűrik meg. A külső kórokozóktól azért tudnak megvédeni, mert teljesen zártak, rásimulnak az arcra, így a réseken nem tud a szűrés nélküli levegő beáramolni. Ezáltal belégzéskor a teljes felületén keresztül szűri meg akár az apró cseppeket is. Az FFP3 szájmaszk képes a legnagyobb védelemre, 99%-os a szűrőképességük. Ám ezek is egyszer használatosak, kb. 8 órás viselés után le kell cserélni.

Maszk viselése

A helytelen maszkviselés még a fertőzés veszélyét is fokozhatja, ezért nagyon fontos tisztában lenni a helyes használattal.

  1. Mossunk kezet alaposan a felhelyezés előtt és a levétel során is.
  2. Figyeljünk arra, hogy a maszk megfelelően illeszkedjen az arcra, a száj mellett az orrot is fedve.
  3. Amíg fent van a szájmaszk, ne érjünk hozzá, ne igazgassuk.
  4. Először a kesztyűt vegyük le és/vagy a kézmosás történjen meg alaposan, azután vegyük le a maszkot.
  5. Az egyszer használatos maszkokat használat után azonnal dobjuk ki lezárt hulladéktárolóba, a textil maszkokat legalább 60 fokon mossuk ki.
  6. Egy maszkot ne viseljünk többször, amennyiben nedvesség éri, cseréljük egy szárazra.

A Magyar Vöröskereszt közzétett egy videót a védőmaszk viselésének szabályairól.

Felhívjuk figyelmet arra, hogy a vírusok ellen egyetlen maszk sem véd 100%–ban, azonban a fertőzések prevenciója érdekében fontos az izolálás. Az orr és a száj takarása nem nyújt teljes védelmet a fertőzésekkel szemben, azonban nagy segítség a környezetünkben élők megóvásában.