A legnagyobb baleseti kockázat az Európai Unión belül az építőiparban van. Világszinten háromszor nagyobb a halálos kimenetelű építkezési baleset és kétszer nagyobb a sérülések valószínűsége a többi ágazathoz képest. Hazánkban a balesetek számottevően nem gyakoriabbak az építőiparban más ágazathoz viszonyítva, viszont az utánuk járó következmények súlyosabbak, mely érinti mind a munkaadót, mint a munkavállalót és közvetve a társadalmat is. 
 

Alapvetően csökkenő tendenciát láthatunk itthon 10 éves visszatekintésben a baleseteket megvizsgálva. Annak ellenére, hogy ebben az iparban évről évre egyre többen dolgoznak, mégis csökken a tragikus kimenetelű balesetek száma. 
 

A balesetek alapvetően elkerülhetőek lennének a munkavédelmi szabályok, előírások betartásával, betartatásával, megfelelő körültekintéssel és a védőeszközök, védőfelszerelések használatával. 
 

Az eszközöket legtöbb esetben a munkáltatónak kell biztosítani, melyeknek kényelmesnek, jól karbantartottnak kell lenniük és nem okozhatják más kockázatok növekedését. Használatukat oktatni kell, illetve viselésüket felügyelni kell. Mert hiába biztosít a munkáltató védőeszközöket, ha a munkavállalók nem hordják. Ezért fontos ennek felügyelete, mert a bírság mindkettőjüket érintheti. 
 

Az építőiparban legtöbbet használt egyéni védőeszközök a következőek:

  • a védősisak – ha a munkavállaló fejét eltalálhatja egy leeső tárgy, vagy beütheti a fejét
  • a munkavédelmi cipő vagy bakancs – körülményeknek megfelelő orrmerevítővel és talpvédelemmel, csúszásmentes talppal
  • a védőruházat – például rossz időjárási viszonyok ellen, vagy jól láthatóság esetén, hogy a munkavállalót könnyebben észre lehessen venni 
     


A statisztikák szerint a magasból való leesés a leggyakoribb oka a sérüléseknek és haláleseteknek az építőiparban. Az okok lehetnek pl. állványzaton vagy födémen védőkorlát vagy megfelelően kikötött biztonsági heveder nélkül végzett munka, vagy akár rosszul karbantartott, elhelyezett és biztosított létrák. 
 

A leesés elleni védőeszközök tehát az egyik leginkább górcső alá vett védőfelszerelések a magasban dolgozók esetében, úgy, mint a testhevederek, rögzítő kötelek, zuhanásgátló kötelek, karabinerek.
 

A kormány gyakoribb ellenőrzésekkel igyekszik a szabályok betartására sarkallni az iparban dolgozókat. Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a következőt nyilatkozta:

"2020-ra a három munkanapon túl gyógyuló munkahelyi sérülések száma ezer alá, a halálos kimenetelű baleseteké huszonhétre csökkent az építőiparban. Minden hasonló tragédiának elejét lehet venni az előírások betartásával, ebben azonban még van hová fejlődni. A folyamatos hatósági jelenlét elengedhetetlen a munkavállalók biztonságához, ezért a munkavédelem idén is országos célvizsgálatot tart."