Így a légzésvédelem is terítékre került, viszont kevesen vannak tisztában azzal, hogy milyen maszk milyen esetben alkalmazandó és hatásos.

 

Első körben azt fontos tisztázni, hogy az egészségügyi vagy más néven sebész maszk, mivel nem tapad az arcra, nem véd a kórokozók ellen. Célja az, hogy a viselője ne juttasson tüsszentés vagy köhögés által a levegőbe közvetlenül baktériumokat, fertőző anyagokat. Ahogy például egy orvos beszél műtét közben, a beteg műtéti felületére ne jussanak oda nem kívánatos nedvek. Így ezt a fertőző-gyanúsoknak, illetve fertőzötteknek kell viselni, ha emberek közé mennek. Aki nem beteg, azt ez a maszk nem védi meg teljes egészében, hiszen a COVID-19 mérete jellemzően 5 mikron, 5000 nanométer feletti, így könnyen a maszk alá kerülhet, mivel azonban elsősorban testnedveken vagy porszemcséken megkapaszkodva teszi ezt. A sebészeti maszk is védhet minket némileg, azonban nem nyújt 100%-os megoldást.

 


Amely viszont képes az apróbb, levegőben terjedő fertőződésektől megvédeni, az az FFP (Filtering Face Piece - szűrővel ellátott védőeszköz az arcon) védelmi fokozattal rendelkező részecskeszűrő maszkok, elsősorban a levegőt szűrik meg. A külső kórokozóktól azért tudnak megvédeni, mert teljesen zártak, rásimulnak az arcra, így a réseken nem tud a szűrés nélküli levegő beáramolni. Ezáltal belégzéskor a teljes felületén keresztül szűri meg akár az apró cseppeket is. 

 Az EN149:2001- A1:2009 szabvány meghatározza a részecskék elleni, szűrőanyaggal ellátott álarcokra vonatkozó vizsgálati módszereket és követelményeket, ez alapján az FFP három kategóriáját a következőképp tudjuk megkülönböztetni: 
 

 FFP3FFP2FFP1
Védelem:Véd a szilárd aeroszolok (egyszerű részecskék vagy folyadékcseppek az áramló levegőben) és/vagy mérgező folyadékok ellen.Véd az enyhén mérgező vagy irritáló szilárd aeroszolok és/vagy folyadékok ellen.Véd a nem mérgező porok és/vagy vízbázisú aeroszolok ellen.
A levegőben lévő részecskék megszűrése %-ban:99%94%80%
Teljes beszivárgás:2%8%22%


Ezen adatok alapján az FFP3-as maszk képes leginkább megvédeni a levegőbe kerülő apró vírus részecskéktől, melyek az emberi szervezetből kikerülő apró cseppecskékben terjednek leginkább. Ám ezek a maszkok egyszer használatosak, legfeljebb 8 órás használat után cserélni kell. Ezután a maszkot lehetőség szerint égessük el vagy duplán tegyük bele egy zsákba, és úgy dobjuk ki, ugyanis veszélyes hulladéknak számítanak. 
 


Fontos még tisztázni, hogy a szelepes maszkok viselése fertőzött betegeknek egyáltalán nem ajánlatos. Hisz ezek KILÉGZŐSZELEPEK, melyek a kilégzést könnyítik meg a maszk viselőjének és akadálytalanul engedik ki a levegőt. Tehát a fertőző betegeknek nem ajánlott, hisz a kilégzőszelepen keresztül képesek lehetnek bárkit megfertőzni! A kilégző szeleppel ellátott maszkok az egészségeseket védik a fertőzésektől.